رصدخانه علم و فناوري

صفحه اصلی > رصدخانه علم و فناوري

امروزه با توجه به سرعت بالایی که رشد فناوری در کشورهای توسعه یافته پیدا کرده است سیاست‌گذاری در کشورهای در حال توسعه‌ای مانند ایران با چالش‌های جدی مواجه شده است. درحالیکه فناوری‌های جدید با سرعت هرچه تمام‌تر چرخه عمر خود را طی می‌کنند، در کشوری مثل ایران که در آن چرخه پژوهش تا تولید معمولا به کندی طی می‌شود، عملا نتایج و دستاوردهای پژوهشی بیش از آنکه شایسته صنعتی شدن باشند، ارزش بایگانی شدن می‌یابند.
این دغدغه موجب شده است که «مرکز توسعه فناوری نانو در صنعت برق و انرژی» به عنوان یک نهاد سیاستگذار و جریان‌ساز در حوزه «فناوری نانو در صنعت برق» ضرورت راه‌اندازی رصدخانه علم و فناوری در این حوزه را در فهرست اولویت‌های اقدامات خود قرار دهد و از طریق رصد حوزه‌های فناوری، آشنایی با چگونگی جهت‌گیری آنها، شناسایی روند پژوهش‌ها در جهان و برون‌یابی آنها بستر مناسب را برای تصمیم‌گیری در سیاست‌های پژوهشی بلند مدت در راستای توسعه پایدار ایجاد نماید.
این مرکز از بهمن ماه 1395 نسبت به راه‌اندازی «رصدخانه علم و فناوری نانو در صنعت برق و انرژی» اقدام نموده و با تشکیل جلسات با حضور مشاوران حوزه آینده‌پژوهی و مدیران طرح‌های مرکز فعالیت‌های خود را آغاز نموده است. گام اول در این مسیر، رصد دستاوردهای علمی و پژوهش‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در سطح جهانی می‌باشد. طی جلسات هفتگی به صورت متوالی مسئولین هر طرح رصد علمی و پژوهشی حوزه طرح خود را انجام داده و مورد بحث و ارزیابی قرار دادند. در حال حاضر فاز اول در مراحل پایانی قرار دارد و گزارش کاملی از فاز اول در دست تهیه می‌باشد.
این مرکز با برداشتن گام‌های تعیین شده در رصدخانه و نتایج به دست آمده از آن به عنوان یک مرکز روزآمد با احاطه و اشراف کامل به تمام حوزه‌های مرتبط، اولویت‌های کاربرد فناوری نانو در توسعه صنعت برق را تعیین و پیگیری می‌نماید و بدین‌تربیت ویرایش و اصلاح «سند توسعه فناوری نانو در صنعت برق و انرژی» نیز صورت خواهد گرفت.